Kadınlar İçin Probiyotik

Kadınlar İçin Probiyotik

Hayat bazen sizin için beklenmedik biçimde yorucu bir hale gelebilir. Ev, aile, iş, çocuk, toplantı, okul derken gündelik yaşamınız sorumluluklarla dolup taşar. Yapılacaklar listeniz sonsuza uzansa da siz bu listeyi haftanın herhangi bir günü tamamlamaya çoktan alışmış olabilirsiniz. Bilmediğiniz asıl nokta ise bu yoğun yaşam tarzının ardından sağlığınız için çanların kısa süre içerisinde çalmaya başlayacağı. Bir diğer deyişle bu yaşam tarzı zamanla bünyenizde strese ve sindirim problemlerine yol açabilir. Sindirim sisteminiz işlevini yitirdikçe bu durum günlük rutininizi de etkilemeye başlar. Şişkinlik, gaz, karında gelişen rahatsızlıklar ve mide gurultusu gibi semptomlar rahatsız edici oldukları kadar huzursuzluk da verirler.

Probiyotikleri gündelik rutininize ekleyerek sindirim sisteminizin sağlığını korumaya katkıda bulunabilirsiniz. Probiyotikler, farklı yararlar sağlayan mikroorganizmalardır. Probiyotik bakteriler yalnızca sindirim sisteminin sağlığına değil düzgün çalışmasına katkıda bulunurlar.

Taze Anneler İçin Probiyotikler

Yeni bir anne için hayat, mucizelerle olduğu kadar stresle de doludur. Onun yaşamındaki her bir gün, yoğun duygularla dolu bir hız treninde yolculuk etmeye benzer. Henüz keşfedilmemiş bu bölgede gezinmek göz korkutucu olabilir ve aileleri ya da bebekleriyle ilgilenirken kendi sağlıklarını göz ardı etmeleri mümkün hale gelebilir.

Yoğun ve stresli günler, ayaküstü atıştırmak ya da yağlı ve ağır yiyecekler tüketmek, gün içerisinde iyi mi yoksa kötü mü hissedeceğinize direkt olarak etki eder. Hatta bazı anneler sıklıkla, yaşam tarzlarındaki değişikliklerinin bir sonucu olarak küçük sindirim sorunları yaşadıklarından şikayet ederler. Sağlıklı bir rutine bağlı kalarak bebeğinizle geçireceğiniz ilk ayları ve gün içindeki ruh halinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Egzersize ve sağlıklı beslenmeye zaman ayırmak ise bu dönemde sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek en önemli alışkanlık olacaktır. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak tercih edilen probiyotikler, aynı zamanda sindirim sisteminizin daha sağlıklı bir biçimde işlevini sürdürmesine yardımcı olur.

Kadınlar İçin Sağlık İpuçları

İşte, sağlığınızı korumak ve dengeli yaşamak için bilmeniz gereken sağlıklı ipuçlarından birkaçı:

Ayağa Kalkın ve Hareket Edin! Egzersiz yapmak günlük rutininizin bir parçası olsun ve her gün en az 25 dakika hareket etmeye özen gösterin. Bunun için spor salonu üyeliğine ya da özel derslere ihtiyacınız yok. Merdiven çıkmak ya da yürüyüş yapmak gibi basit çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Öğünlerinizi Atlamayın: Sürekli meşgul olmak, bazen ailenizin öğünlerine odaklanmak durumunda kaldığınız ve kendi öğünlerinizi tamamen unuttuğunuz durumlar yaratabilir. Çocuklarınızdan arta kalanlarla yetinmeyin, kendinize sağlıklı ve dengeli bir öğün hazırlamayı ihmal etmeyin.

Sindirim Sisteminizi Takip Ederek Midenizi Mutlu Edin: Bazı kadınlar şişkinlik, gaz, karın hastalıkları ve mide gurultusunun eşlik ettiği küçük sindirim rahatsızlıkları yaşarlar. Hareket halindeyken yemek yemek ve stres gibi yaşam tarzına bağlı birçok faktör bu sıkıntıya katkıda bulunur. Probiyotikleri, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tercih ederek sindirim sağlığınıza katkıda bulunurken sizin için çok daha önemli olan ‘esas’ konulara odaklanabilirsiniz.

Akıllıca Atıştırın: Sağlıklı gıdalar hazırlamak, atıştırmalığa ihtiyaç duyduğunuzda yararlanabileceğiniz en pratik seçenektir. En sık tercih edilen sağlıklı lezzetler arasında bezelye ve havuç gibi sebzeler yer alırken humus gibi ufak porsiyonlu ve doyurucu tercihler de aynı zamanda tükettiğiniz porsiyonları kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Su İçmeyi Unutmayın: Bol su tüketmeye özen gösterin. Biliyoruz, bunu daha önce çokça duydunuz ancak günümüzde birçok kadın yeterli miktarda su tüketmiyor. Yanınızda taşımaktan çekinmeyeceğiniz şirin bir su şişesi edinin ve daha sık su içmeye özen gösterin.

Bakıcıdan Yardım Alın : Kendinize vakit ayırmanız oldukça önemli. Birkaç haftada bir arkadaşlarınızla eğleneceğiniz bir etkinliğe katılın ya da eşinizle baş başa vakit geçirin. Çünkü eğlenmek ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmak da en az sorumluluklarınız kadar büyük önem taşıyor.