Sindirim Sistemi & Probiyotikler

Sindirim Sisteminizin, Genel Sağlığınız İçin Oldukça Önemli Bir Rol Oynadığını Biliyor Muydunuz?

Sindirim sisteminiz (siz onu bağırsak olarak da tanıyor olabilirsiniz) hayati birçok işlevi yerine getirir ve bu sistem oldukça karmaşık bir atmosfere sahiptir. İnce bağırsak, gıdaların enzimler yardımıyla sindirildiği ve besinlerin emiliminin gerçekleştiği merkezdir. Kalın bağırsak ise yoğun miktarda su ve elektrolit emerken vücudunuzun kullanmadığı atık maddeleri ve diğer maddeleri uzaklaştırmaya da yardımcı olur. Karmaşık bir floraya sahip olan kalın bağırsak, bağırsak sağlığının düzenlenmesi ve bağırsak fonksiyonunun korunmasından sorumludur.

Bağırsak Floranızın Sağlıklı Olması Neden Bu Kadar Önemli?

Her bireyin bağırsak florası, bakteriler, maya ve mantarlar gibi çeşitli mikroorganizmaları içerir. Floranın mevcut dengesi ortadan kalktığında oluşan tablo ise genel sağlığınızı etkileyebilir. Bu denge; stresli dönemlerde, yaş aldıkça, menopoz döneminde, ilaç kullanımlarında, dengesiz beslenme durumlarında ve akut ya da kronik bağırsak rahatsızlıkları nedeniyle bozulabilir.  

Günlük rutininize probiyotikleri eklemek için iyi bir sebebiniz var: Probiyotiklerin; bağırsağı ve bağışıklık sağlığını desteklemek, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunmak, vücut sağlığınızı korumak ve bağırsak florasını dengede tutmak gibi birçok farklı yararının bulunduğu kanıtlanmış durumda.

Sindirim Sisteminizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

İşte sindirim sisteminizi destekleyecek bazı ipuçları :

  • Kalori alımınızı artırmadan, daha küçük porsiyonlarda ve daha sık yemeye gayret edin.
  • Kahvaltıları atlamayın ve akşamları büyük porsiyonlar yememeye çalışın.
  • Her gün tam tahıllar ve baklagiller de dahil olmak üzere lif bakımından zengin besinlerle 5 parça meyve ve sebzeyi beslenme programınıza ekleyin.
  • Haftada 3-5 kez balık tüketmeye çalışın.
  • Yüksek oranda hayvan yağı içeren, kızartılmış besinlerden uzak durun. Tavuk, hindi, tavşan, dana veya kuzu eti gibi yağsız etleri tercih edin.
  • Kafeinli, alkollü ve şekerli içeceklerin tüketimini azaltarak günde 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Yemek yerken acele etmeyin, yiyecekleri yavaşça ve iyi çiğneyin.
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Düzenli egzersiz yapın ve sigaradan uzak durun.
  • İdeal vücut ağırlığınıza ulaşmayı hedefleyin ve vücut kitle indeksinizi sağlıklı bir seviyeye taşıyın.